Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/altruisticadventures.org/includes/menu.inc).

Borelioza – w jaki sposób uchronić się przed kleszczami i co zrobić, gdy mimo wszystko konieczne jest nam leczenie?

Interesujące artykuły

Lato to okres, gdy chętnie spędzamy wolne chwile poza domem. Jeździmy nad wodę, do lasu, chodzimy na działkę i wylegujemy się na trawniku przed domem, częstokrotnie nawet nie zastanawiając się nad zagrożeniami, które mogą na nas czekać. Jednym z najpoważniejszych są kleszcze, jakie mogą zarazić nas chorobą nazywaną boreliozą.


W jakich sposób uchronić się przed zagrożeniem oraz co zrobić, jeżeli pomimo trzymania się zaleceń, mamy kleszcza?
Najlepsze oferty w sieci
Author: Chris Booth
Source: http://www.flickr.com
Zacznijmy od możliwych do wykorzystania środków ochronnych, które mogą nam pomóc uniknąć ugryzienia wskazanego pajęczaka. Chociaż latem najczęściej jest ciepło oraz słonecznie, to za każdym razem jadąc do lasu bądź na łąkę powinniśmy włożyć długie spodnie i czapkę, na przykład z daszkiem. Mogą to być cienkie, przewiewne ciuchy, ważne, aby zakrywały ciało oraz uniemożliwiały kleszczom dostęp do niego. Należy również spryskać się odpowiednimi preparatami, jakie teraz dostępne są we właściwie każdym sklepie. Chronią nie tylko przed ugryzieniami kleszczy, ale również innych owadów, na przykład komarów czy muszek.

Taki środek należy zastosować co kilka godz., aby utrzymać najwyższy poziom zabezpieczenia. Natomiast po powrocie z łona natury musimy się dokładnie obejrzeć, a najlepiej wziąć kąpiel, by być pewnym, że żaden kleszcz nie znajduje się na naszym ciele.

Chcesz poznać inne równie przydatne sugestie? Jeżeli tak, to zobacz tutaj konsultacja neurochirurgiczna online, a z pewnością nie odczujesz rozczarowania.

Jeżeli pomimo to na drugi lub następny dzień okazało się, iż znaleźliśmy tego pasożyta wgryzionego w naszą nogę, rękę albo inną część ciała, należy jak najszybciej wybrać się do przychodni lub chirurga, który sprawnym ruchem go usunie - tutaj przeczytasz więcej.


Najlepiej nie robić tego na własną rękę, ponieważ można nie wyjąć go w całości i pozostawić wbitą główkę. Kleszcze, tak jak zaznaczono na wstępie, mogą przenosić rozmaite choroby, a szczególnie groźna jest borelioza. Z tego powodu po wyjęciu kleszcza należy obserwować swoje ciało poszukując rumienia wędrującego. Jeśli dostrzeżemy, że taki pojawia się na naszym ciele, niekoniecznie w miejscu ugryzienia, niezbędne będzie zastosowanie antybiotykoterapii, jaką przepisze nam lekarz. Trzeba ściśle stosować się do zaleceń specjalisty, by nie dopuścić do powstania komplikacji.
Lato to okres radości i zabaw na świeżym powietrzu, ale musimy uważać, aby nie przynieść z dworu niechcianych pasożytów. Dlatego codziennie sprawdzajmy swoje ciało, szczególnie na wakacjach nad jeziorem, aby nie dopuścić do ugryzienia przez kleszcze.